Z jakiego materiału suknię wybrać? Wady i zalety 5 najpopularniejszych tkanin
Panny młode mają zazwyczaj ściśle określoną wizję swojej sukni ślubnej. Wybierają najpiękniejszy model z katalogu albo zamawiają szycie na miarę, podając krawcowej dokładne wytyczne. Jednak nie każda przyszła żona wie, jakie materiały na suknie ślubne sprawdzają się najlepiej, a z których rozsądnie będzie zrezygnować. Na co postawić – sprężystą krepę, delikatne koronki, zwiewny tiul, szeleszczący ryps czy może na gładką satynę? Jak wybrać odpowiedni rodzaj tkaniny?
Popularne materiały na suknie ślubne
Wśród materiałów cieszących się największym powodzeniem wśród panien młodych można wymienić subtelnie połyskujący atłas. Należy do grubych, mięsistych i dość ciężkich tkanin, choć można spotkać lżejsze odmiany. Sprawdza się w minimalistycznych fasonach, nadając im ekskluzywny charakter. Dzięki sztywności dobrze się układa (również bez koła), oprócz tego zapewnia możliwość ciekawych stylizacji. Minusem jest jego waga, która często obciąża suknię.
W grupie popularnych ślubnych tkanin znajduje się także muślin. To zwiewny, lekki materiał o stosunkowo gęstym splocie, niestety drogi. Rewelacyjnie leży na sylwetce, więc często wykorzystuje się go w modelach podkreślających kobiece kształty. Suknia ślubna z muślinu zawsze prezentuje się korzystnie. Panie uwielbiają nosić kreacje z tego miękkiego, lejącego się, półprzezroczystego materiału.
Idealny materiał na dół sukni ślubnej
Kolejny typ tkaniny, z których szyje się ślubne sukienki, to leciutki jak chmurka tiul. Różnorodność odmian sprawia, że ów mocno prześwitujący materiał o fakturze siateczki ma szereg zastosowań. Niejednej pannie młodej przypadła do gustu suknia ślubna z tiulem w postaci bolerka, welonu czy spódnicy. Jeśli chodzi o dół ślubnej kreacji, można do jej uszycia użyć tiulu włoskiego, sztywnego, półsztywnego albo jedwabnego. W zależności od rodzaju uzyska się efekt zmysłowej, zwiewnej spódnicy lub nieco sztywniejszej wierzchniej bądź spodniej warstwy. Najcięższą i najsztywniejszą odmianę tiulu wykorzystuje się do produkcji halek pod suknie ślubne. Wielu producentów odzieży ślubnej uważa tiul za idealny materiał krawiecki. Doceniają bogactwo jego rodzajów oraz łatwość obróbki (m.in. brak konieczności obszywania).
Mówiąc o ślubnych kreacjach, nie sposób pominąć kosztownego jedwabiu, jednej z najszlachetniejszych tkanin. Gładki, śliski, po wyprasowaniu cudnie połyskuje. Niestety, łatwo go zabrudzić, pognieść, do tego słabo przepuszcza powietrze. Warto wspomnieć też o szyfonie, zwiewnym, lekkim, nieco prześwitującym i miłym w dotyku. Projektanci chętnie stosują go w luźnych modelach, np. w sukniach empire (greczynkach). Przez wzgląd na koszty materiału w ekonomicznych wersjach nierzadko zastępuje go żorżeta.
Wymarzona kreacja ślubna
Współcześnie na krawieckim rynku istnieje mnóstwo tkanin, z których może być uszyta suknia ślubna. Szyfon, żakard, tafta, organza czy inne – wszystkie mają zarówno duży potencjał, jak i swoje ograniczenia. U niektórych chodzi głównie o wysoką cenę, u innych np. o podatność na gniecenie, ciągliwość czy ciężar. Z tego powodu dobrze skonsultować dobór materiału z doświadczoną krawcową albo zasięgnąć rady u specjalisty z salonu ślubnego.