Ślub konkordatowy – czym jest?
Współcześnie istnieje kilka możliwości zawarcia związku małżeńskiego. Ślub wyznaniowy, cywilny, humanistyczny – wybór zależy od pary młodej i wynika przeważnie z przynależności do danej religii czy światopoglądu. Osoby decydujące się na ceremonię kościelną mogą zrezygnować z formalności w urzędzie stanu cywilnego – pozwala im na to ślub konkordatowy. Co to jest, na czym polega i jakie dokumenty są potrzebne? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi!
Na czym polega ślub konkordatowy?
To uroczystość łącząca w sobie ceremonię kościelną z formalnościami, które muszą zostać dopełnione w urzędzie. Pary chcące uniknąć dwóch ślubów – kościelnego i cywilnego – decydują się na konkordatowy, dzięki czemu wystarczy jedna uroczystość, aby stworzyć związek małżeński uznawany przez prawo. Jak to dokładnie działa? Procedura jest bardzo prosta – podpisywanie dokumentów odbywa się w kościele, najczęściej na zakrystii i nie trzeba dodatkowo odwiedzać urzędu czy organizować drugiego przyjęcia dla gości. Oznacza to znaczną oszczędność czasu i pieniędzy. Takie rozwiązanie stanowi wygodną alternatywę, z której korzysta wiele osób. Możliwość zawarcia ślubu konkordatowego w Polsce pojawiła się w 1998 roku i od tamtej pory jest często wybieraną opcją.
Jak wziąć ślub konkordatowy? Formalności krok po kroku
Chcąc, aby ceremonia kościelna dała takie same skutki prawne, jak wizyta w urzędzie stanu cywilnego, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
• zarezerwuj datę ślubu kościelnego – w większych miastach warto zrobić to z nawet rocznym wyprzedzeniem, dzięki czemu zyskasz pewność, że wybrany przez Ciebie termin będzie wolny,
• dostarcz do kościoła dowody osobiste, akty chrztu, zaświadczenia o przyjęciu sakramentu bierzmowania,
• jeśli planujesz ślub w innej parafii niż ta, do której przynależysz, konieczna będzie zgoda Twojego proboszcza,
• udaj się do urzędu stanu cywilnego w celu podpisania oświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego – musisz dostarczyć je do parafii,
• w USC dokona opłaty skarbowej i zdecyduj o ewentualnym przyjęciu nazwiska współmałżonka,
• wskaż świadków, którzy będą towarzyszyć Ci zarówno podczas uroczystości w kościele, jak i w trakcie podpisywania dokumentów.
Po ceremonii kościelnej i dopełnieniu formalności na zakrystii parafia dostarcza niezbędne papiery do USC – ksiądz ma na to pięć dni od daty ślubu.
Dla kogo ślub konkordatowy to dobre rozwiązanie?
Z pewnością dla osób, które chcą nieco zaoszczędzić – jedna uroczystość będzie bowiem znacznie tańsza niż dwie oddzielne, takie rozwiązanie jest też o wiele wygodniejsze. Nie bez znaczenia są konsekwencje prawne, jakie niesie ślub konkordatowy. Dokument o zawarciu związku małżeńskiego zostaje dostarczony do urzędu i dzięki temu ceremonia kościelna jest w zupełności wystarczająca, aby zostać małżeństwem w świetle prawa.
Planujesz ślub konkordatowy? Koniecznie wybierz odpowiednią kreację!
A w tym pomoże Ci salon sukien ślubnych Eleni Dress. Oferujemy bogaty wybór kreacji dla pań młodych, dzięki czemu z łatwością wybierzesz swoją stylizację na wydarzenie, jakim jest ślub konkordatowy. Już dziś przejrzyj dostępne kolekcje!