tel: +48 22 818 80 43
bukiet slubny

Ślub konkordatowy – czym jest?

Współcześnie istnieje kilka możliwości zawarcia związku małżeńskiego. Ślub wyznaniowy, cywilny, humanistyczny – wybór zależy od pary młodej i wynika przeważnie z przynależności do danej religii czy światopoglądu. Osoby decydujące się na ceremonię kościelną mogą zrezygnować z formalności w urzędzie stanu cywilnego – pozwala im na to ślub konkordatowy. Co to jest, na czym polega i jakie dokumenty są potrzebne? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi!

Na czym polega ślub konkordatowy?

To uroczystość łącząca w sobie ceremonię kościelną z formalnościami, które muszą zostać dopełnione w urzędzie. Pary chcące uniknąć dwóch ślubów – kościelnego i cywilnego – decydują się na konkordatowy, dzięki czemu wystarczy jedna uroczystość, aby stworzyć związek małżeński uznawany przez prawo. Jak to dokładnie działa? Procedura jest bardzo prosta – podpisywanie dokumentów odbywa się w kościele, najczęściej na zakrystii i nie trzeba dodatkowo odwiedzać urzędu czy organizować drugiego przyjęcia dla gości. Oznacza to znaczną oszczędność czasu i pieniędzy. Takie rozwiązanie stanowi wygodną alternatywę, z której korzysta wiele osób. Możliwość zawarcia ślubu konkordatowego w Polsce pojawiła się w 1998 roku i od tamtej pory jest często wybieraną opcją.

Jak wziąć ślub konkordatowy? Formalności krok po kroku

Chcąc, aby ceremonia kościelna dała takie same skutki prawne, jak wizyta w urzędzie stanu cywilnego, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

• zarezerwuj datę ślubu kościelnego – w większych miastach warto zrobić to z nawet rocznym wyprzedzeniem, dzięki czemu zyskasz pewność, że wybrany przez Ciebie termin będzie wolny,
• dostarcz do kościoła dowody osobiste, akty chrztu, zaświadczenia o przyjęciu sakramentu bierzmowania,
• jeśli planujesz ślub w innej parafii niż ta, do której przynależysz, konieczna będzie zgoda Twojego proboszcza,
• udaj się do urzędu stanu cywilnego w celu podpisania oświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego – musisz dostarczyć je do parafii,
• w USC dokona opłaty skarbowej i zdecyduj o ewentualnym przyjęciu nazwiska współmałżonka,
• wskaż świadków, którzy będą towarzyszyć Ci zarówno podczas uroczystości w kościele, jak i w trakcie podpisywania dokumentów.

Po ceremonii kościelnej i dopełnieniu formalności na zakrystii parafia dostarcza niezbędne papiery do USC – ksiądz ma na to pięć dni od daty ślubu.

Dla kogo ślub konkordatowy to dobre rozwiązanie?

Z pewnością dla osób, które chcą nieco zaoszczędzić – jedna uroczystość będzie bowiem znacznie tańsza niż dwie oddzielne, takie rozwiązanie jest też o wiele wygodniejsze. Nie bez znaczenia są konsekwencje prawne, jakie niesie ślub konkordatowy. Dokument o zawarciu związku małżeńskiego zostaje dostarczony do urzędu i dzięki temu ceremonia kościelna jest w zupełności wystarczająca, aby zostać małżeństwem w świetle prawa.

Planujesz ślub konkordatowy? Koniecznie wybierz odpowiednią kreację!

A w tym pomoże Ci salon sukien ślubnych Eleni Dress. Oferujemy bogaty wybór kreacji dla pań młodych, dzięki czemu z łatwością wybierzesz swoją stylizację na wydarzenie, jakim jest ślub konkordatowy. Już dziś przejrzyj dostępne kolekcje!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.