Na co zwrócić uwagę przy zakupie sukni ślubnej?
Dla panny młodej wybór sukni ślubnej to zwykle kluczowy element przygotowań do ślubu. Oczywiście najważniejsze, aby suknia ślubna po prostu się podobała. Wyborowi towarzyszą jednak duże emocje, dlatego warto z wyprzedzeniem zdobyć informacje na temat najważniejszych zagadnień dotyczących zakupu sukni, a podczas przymiarek skrupulatnie ją przetestować. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy zakupie sukni ślubnej? Poniżej wymieniamy najistotniejsze kryteria.
Suknia ślubna a figura
W kwestii takiej jak suknia ślubna a figura zawsze warto mierzyć suknie ślubne o różnych fasonach. Często bywa tak, że dopiero po przymiarkach potrafimy stwierdzić, jaki styl sukni ślubnej jest odpowiedni dla naszej sylwetki. Nierzadko wyobrażenia mijają się z efektem po założeniu kreacji i, dotychczas wymarzona suknia, nie prezentuje się tak, jak chcemy. Suknia ślubna powinna wydobywać piękno – podkreślając największe atuty sylwetki panny młodej. Na przymiarki warto chodzić z jedną lub dwiema zaufanymi osobami. Pomogą one obiektywnie ocenić wygląd, nie wprowadzając jednak zbyt dużego zamętu. Podpowiedzą na przykład czy suknia wygląda korzystnie zarówno z przodu, jak i z tyłu.
Przy dopasowywaniu sukni ślubnej do sylwetki warto również wziąć pod uwagę margines czasowy na ewentualne poprawki. Zwykle panny młode przed ślubem chcą odrobinę popracować nad swoją sylwetką. Nie warto zatem kupować sukni na rok przed ślubem, ale lepiej nie zostawiać jej zakupu także na tydzień przed ceremonią. Krawcowa musi mieć czas na skrócenie trenu czy zwężenie talii.
Wygoda sukni ślubnej
Nawet najpiękniejsza suknia ślubna może stać się prawdziwą zmorą panny młodej, jeśli jest niewygodna. Dlatego należy dostosować kreację do własnego poczucia komfortu, miejsca i charakteru uroczystości, a także pory roku, w której odbywa się ślub. Suknia powinna ładnie przylegać do ciała, ale nie krępować ruchów. Ma to szczególne znaczenie podczas planowanej imprezy tanecznej, gdy zbyt długa lub zbyt obcisła kreacja może znacznie utrudnić zabawę. Podobnie suknia nie może zsuwać się z ciała, wymagając stałego podciągania. Na ślub latem warto wybrać zwiewną suknię ślubną na ramiączkach. Z kolei na uroczystość późną jesienią albo zimą lepszy wybór stanowić będzie suknia ślubna z długim rękawem. Wówczas warto również wybrać fason z bolerkiem.
Podczas przymierzania sukni ślubnej warto opanować emocje i skupić się na tym, co podpowiada nam nasze ciało. Czy waga sukni nie jest zbyt duża? Czy zdobienia albo koronki nigdzie nie uwierają? Koniecznie przetestujmy suknię w różnych pozycjach: podczas obrotów, tańca, kucania, schylania się czy podnoszenia rąk. Sprawdzajmy, czy suknia pozostaje na swoim miejscu, nie uciska ani nie odsłania niepożądanych fragmentów ciała. Pamiętajmy także o tym, że suknia ślubna nie powinna dotykać ziemi – wówczas istnieje wysokie ryzyko jej przydeptywania lub, co gorsza, zniszczenia materiału obcasami.
Dodatki do sukni ślubnej
Suknia ślubna powinna stanowić idealną kompozycję z wybraną fryzurą, biżuterią, butami, a także ewentualną torebką. Jeśli planujemy bogato zdobioną suknię ślubną, postawmy na skromniejsze dodatki i odwrotnie – do sukni o prostszym fasonie zdecydowanie można dopasować bardziej wyraziste ozdoby. Zawsze starajmy się stosować do zasady, że mniej znaczy więcej. Suknia oraz dodatki to jedynie piękna oprawa, które nie powinny przytłoczyć panny młodej. Zostawiane często na ostatnią chwilę dodatki do sukni ślubnej to bielizna. Jest ona jednak bardzo ważna, ponieważ decyduje o komforcie. Warto mieć na uwadze, że nie powinna rzucać się w oczy. Najlepiej wybrać białą lub w cielistym kolorze. Jeżeli suknia ślubna ma odsłonięte ramiona, koniecznie dopasujmy do niej stanik bez ramiączek. Można również poprosić krawcową o przyszycie miseczek biustonosza do sukni.