tel: +48 22 818 80 43
przesady zwiazane z suknia slubna

Jakie są przesądy związane ze strojem panny młodej?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Zaślubinom towarzyszą przesądy ślubne, które wskazują, na jakie aspekty organizacji ślubu i wesela zwrócić szczególną uwagę. Wiele z nich dotyczy stroju panny młodej. Zabobony określają na przykład, co potrzeba pannie młodej do ślubu, a z czego lepiej, by zrezygnowała.

Suknia ślubna

Przesądy związane z suknią ślubną to najczęściej podnoszone i znane zasady, których od pokoleń trzyma się większość kobiet. Najsłynniejszy z nich głosi, że panna młoda powinna mieć w dniu ślubu:

  • Coś białego, jako symbol niewinności,
  • Coś niebieskiego, co zagwarantuje wierność męża,
  • Coś starego, symbolizującego więzi rodzinne,
  • Coś nowego, co zapewni nowożeńcom szczęście oraz dobrobyt,
  • Coś pożyczonego, aby móc liczyć w przyszłości na wsparcie bliskich.

To właśnie suknia ślubna stanowi najczęściej ten biały element, który oznacza czystość panny młodej. Inne „wymagania” można spełnić, dobierając dodatki do ślubnego stroju. Panna młoda nie może jednak zakładać niczego różowego, inaczej ściągnie na siebie i małżonka zły los. Równie istotne jest, żeby nie szyła samodzielnie sukni ślubnej ani jej nie pożyczała. Jeśli suknię szyje krawcowa, zrobi ona młodym przysługę, ukrywając w szwie ziarenko cukru oraz okruch chleba – w ten sposób zagwarantuje im powodzenie na nowej drodze życia. Nie wszyscy wiedzą, że przy wyborze ślubnej kreacji, pannie młodej powinna towarzyszyć jedynie mama albo przyjaciółka. Popularne są też tradycje ślubne związane ze strojem, a wywodzące się z przesądów – na przykład: narzeczonej ubranej w suknię ślubną nie może zobaczyć przyszły mąż wcześniej niż na ślubnym kobiercu.

Dodatki i biżuteria

Jeden z zabobonów odnosi się do biżuterii panny młodej, a konkretnie do pierścionków. W dniu zaślubin może ona założyć tylko i wyłącznie pierścionek zaręczynowy. Ma to się przekładać na trwałość związku i wzajemną wierność małżonków. Warto też zapamiętać, że nikt – poza narzeczonymi – nie powinien przymierzać ich ślubnych obrączek. Jeżeli chodzi o inne przesądy ślubne, perły także pojawiają się na liście ozdób zakazanych – tak w postaci biżuterii, jak i w ozdobach sukni. Choć są niezwykle eleganckie, symbolizują łzy panny młodej.

Welon

Znane są również przesądy ślubne z welonem w roli głównej. Welon, zgodnie z tradycją, ma za zadanie chronić pannę młodą przed nieżyczliwymi spojrzeniami. Welon zakładać powinna druhna, koniecznie niezamężna. W trakcie ceremonii zaślubin to właśnie druhna ma obowiązek zadbać o to, aby welon dobrze się prezentował – pannie młodej nie wolno się oglądać za siebie. Pomoc druhny będzie nieoceniona także wtedy, gdy istnieje ryzyko, że panna młoda się o welon potknie – taki wypadek może sprowadzić na nią nieszczęście, dlatego rolą druhny jest pilnowanie, aby nic takiego się nie przydarzyło.

Inne przesądy ślubne

Zabobony dotyczące zaślubin dotyczą nie tylko stroju panny młodej, ale i innych kwestii. Jeżeli narzeczeni wierzą w przesądy ślubne zapowiedzi w kościele powinni opuścić. Wysłuchanie własnych zapowiedzi wróży złą passę. Para młoda, w drodze na ślub, nie może zawracać. Podobny przesąd dotyczy pana młodego, który jedzie do przyszłej żony. Świeżo upieczeni małżonkowie nie mogą też odwracać się, idąc od ołtarza. Tego typu wskazówek dla pary młodej jest znacznie więcej – nawet wtedy, gdy nie przykłada się do nich wagi, warto je poznać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.