tel: +48 22 818 80 43
jak-wykonac-czyszczenie-sukni-slubnej

Jak wykonać czyszczenie sukni ślubnej – profesjonalnie czy samodzielnie w domu?

Suknia ślubna to dla większości kobiet wyjątkowa kreacja, kojarząca się z jednym z najpiękniejszych dni w życiu. Niektóre mężatki chcą zachować ją na pamiątkę, z kolei inne planują odsprzedać. Zanim jednak to zrobią, muszą przywrócić ją do stanu sprzed założenia, czyli usunąć plamy, a nierzadko również naprawić drobne uszkodzenia. Co będzie lepszym rozwiązaniem – samodzielne wyczyszczenie sukni czy oddanie jej do pralni chemicznej?

Pranie sukni ślubnej w domu – czy to dobry pomysł?

Ślubne suknie najczęściej szyje się z wysokiej jakości materiałów, które cechują się delikatnością. Szyfon, koronka, jedwab lub inne tkaniny przeznaczone na takie uroczystości wymagają specjalnego traktowania. Dotyczy to zarówno przechowywania, jak i czyszczenia. Zanim przystąpimy do pracy, warto zasięgnąć wiedzy u specjalistów. Wystarczy odwiedzić profesjonalny salon sukien ślubnych Warszawa, Kraków, Wrocław czy inne większe miasta to idealne miejsca na wyszukanie kreacji. Przyszłe żony mają duży wybór fasonów oraz rozmiarów, więc z łatwością wyszukają wymarzony krój. Uzyskają też informacje na temat odplamiania tkaniny, z której uszyto suknię albo zdobędą dane kontaktowe sprawdzonych pralni.

Trzeba podkreślić, że samodzielne pranie sukni ślubnej bez wiedzy o właściwej konserwacji to prosta droga do zniszczenia kosztownego stroju. Pierwszy etap to uważne przejrzenie materiału w celu zlokalizowania wszystkich zabrudzeń. Mogą być to m.in. plamy po jedzeniu, ślady potu czy makijażu, a także pozostałości błota czy ziemi. Sukienki nie należy prać „po kawałku”, czyszcząc poszczególne fragmenty. Niektóre tkaniny mają tendencje do odbarwiania się, ponadto mogą pojawić się na nich nieestetyczne zacieki. Z tego powodu suknia powinna być umieszczona w wannie, a następnie wymoczona w ciepłej (ale nie gorącej) wodzie. Jako detergent sprawdzi się łagodne mydło lub płyn do delikatnych tkanin. Plamy czyścimy gąbką bądź szmatką, bez silnego pocierania, które może naruszyć strukturę materiału. Prócz tego można sięgnąć po środek do czyszczenia firan. Jeśli zabrudzenia nie znikają od razu, należy wymienić wodę oraz powtórzyć procedurę.

 Chemiczne czyszczenie sukni ślubnej

Pranie ręczne może być rozsądnym pomysłem w przypadku prostej sukienki pozbawionej drobnych, misternych ozdób. Z kolei ślubną suknię z delikatnego materiału, z licznymi dekoracjami, dodatkami typu tiule, falbanki czy koronki etc. można łatwo zniszczyć, zwłaszcza gdy robimy to nieumiejętnie. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszą opcją będzie oddanie jej do pralni. Zostanie wyczyszczona chemicznie we właściwy dla danej tkaniny sposób, bez ryzyka uszkodzenia drogiej kreacji.

To, ile kosztuje czyszczenie chemiczne sukni ślubnej, jest uzależnione od jej fasonu. Profesjonalna pralnia ma specjalny cennik na takie okazje, ale zazwyczaj koszt usługi oscyluje w granicach 200-300 złotych. Świeżo wyprana, pachnąca suknia po odebraniu może być wystawiona na sprzedaż lub umieszczona w szafie czy pudle. Będzie czekać na moment, gdy założy ją inna kobieta, która właśnie rozpoczyna nowy etap swojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.