tel: +48 22 818 80 43
oczepiny na ślubie

Jak wyglądają tradycyjne oczepiny?

Po ceremonii zaślubin przeważnie miejsce ma impreza taneczna połączona z poczęstunkiem – nierzadko trwa ona do białego rana i obfituje w przeróżne atrakcje dla gości. Jej tradycyjnym elementem są oczepiny weselne. Odbywają się one o północy i obejmują kilka zabaw oraz klasyczny punkt każdego wesela: rzut welonem panny młodej i muszką lub krawatem pana młodego. Sprawdź, o czym pamiętać, organizując to wyjątkowe wydarzenie i daj się zainspirować!

Tradycyjne oczepiny… czyli jakie?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, warto cofnąć się do tradycji praktykowanych przez ludy słowiańskie. Dla nich oczepiny na weselu stanowiły symboliczne przejście kobiety ze stanu panny do roli pani domu i żony. Na głowę zakładano jej czepek – w miejsce weselnego wianka, śpiewano ludowe pieśni i tańczono z rózgą. Podczas oczepin obecne były wyłącznie zamężne kobiety. Panna młoda siadała na dzieży – naczyniu do wyrobu chleba, które było symbole bogactwa i dostatku – i rozpaczała za utraconym stanem panieńskim, nie brakowało też prób ucieczki czy innych zabawnych momentów. Współcześnie weselne oczepiny są jedynie nawiązaniem do tych tradycyjnych i mogą przybierać rozmaitą formę.

Oczepiny współcześnie – kilka pomysłów na świetną zabawę

Nie da się ukryć, że stanowią one moment wyczekiwany przez wielu gości, są bowiem kojarzone z mnóstwem śmiesznych sytuacji. Obecnie na wesela wynajmowani są nie tylko dj-e czy kapele muzyczne, lecz także wodzireje – to właśnie oni odpowiadają za organizację atrakcyjnych aktywności i motywowanie uczestników imprezy do wzięcia w nich udziału. Oczepiny weselne mogą obejmować następujące zabawy:

• rzut welonem panny młodej i muszką lub krawatem pana młodego – goście, którzy je złapią – jedna kobieta i jeden mężczyzna (panna i kawaler) – tańczą później wspólny taniec,
• kalambury – to gra, którą znają niemal wszyscy, więc z pewnością z radością się w nią zaangażują,
• test zgodności pary młodej – polega na zadawaniu pytań dotyczących znajomości i porównywaniu odpowiedzi małżonków,
• konkurs na najzabawniejszy taniec z akrobacjami, trafianie do butelki długopisem przyczepionym na sznurku do paska, przetaczanie jajka między nogawkami spodni… i wiele innych.

Propozycji na zabawy oczepinowe jest wiele i stale powstają nowe – warto więc inspirować się nimi, aby zapewnić gościom weselnym niezapomniane atrakcje.

Co zamiast oczepin?

Nie każdy chce nawiązywać do tradycji – i nie jest to wcale obowiązkowe. Jako alternatywne rozwiązania – zamiast oczepin na weselu – proponujemy na przykład:

• wspólne puszczanie lampionów,
• pokaz fajerwerków,
• prezentację slajdów ze zdjęciami pary młodej,
• kulig w zaprzęgu – jeśli przyjęcie odbywa się zimą lub ognisko – w cieplejsze pory roku.

To propozycje dla tych osób, którym zależy na romantycznym i efektownym zwieńczeniu imprezy weselnej.

Planujesz wesele i chcesz wyglądać zachwycająco? Wybierz odpowiednią kreację dla siebie!

Niezależnie od tego, czy chcesz zamieścić oczepiny w weselnym planie, czy wolisz z nich zrezygnować, Twoja kreacja musi być nienaganna. Zajrzyj do salonu sukien ślubnych Eleni Dress i wybierz dla siebie odpowiednią stylizację – wygodną, modną i podkreślającą Twoją urodę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.