Jak wiązać gorset w sukni ślubnej?
Gorset w sukni ślubnej to przydatny element, który pozwala dokładnie dopasować kreację do ciała panny młodej. Jest znacznie wygodniejszy od haftek oraz suwaków. Ponieważ idealnie przylega do pasa oraz biustu, zapobiega ześlizgiwaniu się sukni nawet podczas dynamicznych ruchów, na przykład w trakcie tańca. Plecy ozdobione charakterystycznym sznurowaniem wyglądają elegancko i dystyngowanie. Oprócz tego gorset pięknie podkreśla figurę i gwarantuje większą elastyczność w obwodach. W zależności od potrzeby można zawiązać go luźniej albo ciaśniej, przez co w większości sytuacji suknia nie wymaga interwencji krawcowej. Żeby jednak gorset spełniał wszystkie wymienione właściwości, należy umiejętnie go zawiązać.
Gorset w sukni ślubnej – właściwości
Chociaż gorsety mają złą sławę ze względu na swoją sztywną formę, nie ma równie eleganckiej i bezpiecznej alternatywy na dokładne dopasowanie sukni ślubnej do sylwetki. Suknia na zamek błyskawiczny wydaje się co prawda mniej skomplikowana, ale ewentualna awaria suwaka może całkowicie popsuć kreację. Takie niebezpieczeństwo nie grozi w przypadku wyboru sukni z gorsetem. Technika jego wiązania ma wpływ na kilka czynników: wygodę panny młodej, estetykę sznurowania oraz na utrzymywanie sukni w tym samym miejscu na ciele. Zbyt luźno zawiązany gorset to wysokie ryzyko zsunięcia się sukni w najmniej oczekiwanym momencie, na przykład podczas dynamicznego tańca. Z kolei zbyt ciasny gorset może uwierać, a nawet podduszać, jeśli nie da się w nim nabrać głębokiego oddechu. Gorset powinien zatem zostać zawiązany optymalnie – zabezpieczając suknię przed zsunięciem, ale też nie odbierając Pannie Młodej swobody ruchu.
Jak wiązać gorset sukni ślubnej?
W wiązaniu gorsetu ważna jest odpowiednia technika. Źle zawiązany może luzować się wraz z upływem czasu, co grozi zsuwaniem się sukni. Poplątane sznurki i tasiemki będą także nieestetycznie wyglądać lub deformować talię, przez co nawet najpiękniejsza suknia ślubna może wyglądać niekorzystnie. Zatem jak prawidłowo wiązać gorset sukni ślubnej?
- Gorset w sukni ślubnej wiążemy zawsze od góry – to jedyna poprawna forma wiązania gorsetu. Jeżeli gorset zostanie zawiązany od dołu ku górze, będzie naciągać się i marszczyć, deformując talię Panny Młodej.
- Przeciągamy tasiemki lub sznurki gorsetu od wewnętrznej części sukni do dziurek po obu stronach gorsetu.
- Po przeciągnięciu sznurków łapiemy ich oba końce, a następnie ciągniemy je ku sobie, wyrównując do identycznej długości.
- Sznurki lub tasiemki naprzemiennie przewlekamy przez coraz niższe dziurki, wyciągając je od spodu do góry. Czynność tę powtarzamy do samego końca materiału.
- Zakładka gorsetu widoczna pod tasiemkami nie może nadmiernie marszczyć się ani rolować. Należy regularnie ją prostować i wygładzać, ponieważ w innym przypadku będzie wyglądać nieestetycznie oraz uwierać.
- Na samym końcu wiążemy gorset. W zależności od indywidualnych preferencji możemy zostawić ozdobną kokardę na wierzchu lub wsunąć ją pod materiał.